Original

MKA 2019/2020


 
MATEMATYCZNA KLASA AKADEMICKA - ROK SZKOLNY 2019/2020  
SEMESTR II
Uczniowie akademickich klas matematycznych realizują rozszerzony program nauczania matematyki oraz dodatkowo kl.3B MKA i 2B MKA uczestniczą w zajęciach, w wymiarze dwóch godzin tygodniowo, prowadzonych przez dr Bartłomieja Bzdęgę.
W piątki uczniowie wszystkich klas MKA (oraz z innych klas) uczestniczyli w zajęciach matematycznego koła olimpijskiego, prowadzonych również przez dr Bartłomieja Bzdęgę. Podczas tych spotkań uczniowie poznają techniki rozwiązywania zadań olimpijskich i przygotowują się do olimpiady matematycznej.
 
Do drugiego etapu LXXI Olimpiady Matematycznej zakwalifikowało się pięciu uczniów naszej szkoły, w tym dwóch z klas matematycznych MKA. Klaudia Tarabasz z klasy 3B MKA i Cezary Botta z klasy 2B MKA uzyskali tytuły finalisty olimpiady i dodatkowo Cezary otrzymał wyróżnienie IV stopnia.
 
Uczniowie klasy 1bG uczestniczyli w wykładzie Przełomy w matematyce – dra Bzdęgi w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego (opiekun: Joanna Jędrzejak).
 
Uczniów akademickich klas matematycznych zachęcaliśmy do udziału w licznych konkursach matematycznych. W grudniu rozpoczęła się XI edycja Wielkopolskiej Ligii Matematycznej, w której startują również nasi uczniowie. Z akademickich klas matematycznych nagrodę I stopnia otrzymał Cezary Botta z 2B MKA, nagrodę II stopnia Michał Redmer z 1bG, nagrodę III stopnia Grzegorz Świąder z 2B MKA oraz wyróżnienie Aleksandra Strzelecka z klasy 1bP. Aleksandra otrzymała również nagrodę dla najlepszego pierwszoklasisty po szkole podstawowej.
 
W VII Konkursie Kombinatoryczno-Algorytmiczno-Logiczny KoALa naszą szkołę reprezentowało kilka drużyn, wśród nich reprezentacja klas 2B MKA oraz  1bP. Drużyny zajęły ostatecznie odpowiednio IV i VI miejsce.
 
Uczennica Aleksandra Strzelecka z klasy 1bP uzyskała tytuł finalistki Jagiellońskiego Turnieju Matematycznego.
 
W konkursie Matematyczny Kalendarz Adwentowy startowali m.in. uczniowie klasy 1bG Michał Redmer (I miejsce), Jakub Piłat (VI miejsce), Jan Nowakowski (XIV miejsce).
 
W czasie pandemii odbył się również internetowy konkurs Matematyka w czasach zarazy, w którym Michał Redmer zajął I miejsce, a Grzegorz Świąder – II miejsce.
 
Poza wspomnianymi konkursami uczniowie klas MKA brali udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym KANGUR 2020, XVII Wielkopolskim Konkursie Matematycznym Supermatematyk, gdzie uzyskiwali wyróżniające wyniki. Klasa 1bG uczestniczyła również w XXXI Międzynarodowym Konkursie „Matematyka bez Granic” – edycja polska, w którym (ex aequo z klasą 1cG) zdobyła II miejsce w Wielkopolsce i II miejsce w kraju.
Agnieszka Wanot