Original

Code::Girls


 Projekt społeczny Code::Girls

 Code::Girls to projekt realizowany przez Patrycję Wasielewską, Agnieszkę Mańke, Jagodę Janowską z klasy II b naszego liceum w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii.

Projekt powstał w odpowiedzi na stereotypy oraz dyskryminację kobiet w środowisku IT. Informatyka jest prężnie rozwijającą się dziedziną, a przez uprzedzenia młode dziewczyny często boją się podjąć decyzję o praktykowaniu jej. Po przeanalizowaniu badań, m. in. raportu „Kobiety w IT” przygotowanego przez Fundację Carrots, a także badań przeprowadzonych przez Bureau of Labor Statistics and Harvard, Business Publishing, via National Center for Women & Information Technology autorki projektu doszły do wniosku, że dyskryminowanie kobiet w obszarze IT jest widoczne również w Polsce.

W ramach projektu stworzyły więc kampanię „From dreams to success: your own path”, podczas której prezentują kobiety, które przezwyciężyły wiele trudności i wspięły się na sam szczyt branży IT. Celem Code::Girls jest przełamanie barier, jakie zostały utworzone na przestrzeni lat przez szablonowe myślenie oraz pokazanie, że od spełnienia marzeń dzieli nas tylko jeden krok. Czynią to poprzez przedstawianie wzorców do naśladowania.

Projekt jest skierowany głównie do kobiet, choć i wśród mężczyzn okazał się popularny. W ramach projektu licealistki zorganizowały wraz z Wydziałem Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu Międzynarodową Konferencję Naukowo-Praktyczną „Kobiety w IT – (nie)możliwy sukces, podczas której wystąpienia zaprezentowało 13 prelegentów z Polski, Ukrainy, Szwecji i Szwajcarii. Wśród prelegentów byli pracownicy naukowi UAM Poznań, Politechniki Poznańskiej, Institute of Information Technologies and Learning Tools NAES of Ukraine (Kijów), przedstawiciele praktyków z międzynarodowych korporacji, w tym Google oraz praktycy z Polski. W dobie epidemii Covid-19 konferencja odbyła się w trybie zdalnym (dzięki nocnemu kodowaniu i przystosowywaniu platformy edukacyjnej). W ten sposób konferencja dotarła do ponad sześciuset osób z Polski, Ukrainy, Kazachstanu, Szwecji, Szwajcarii, Stanów Zjednoczonych.

Dzięki rozpropagowaniu kwestii kobiet w IT w mediach społecznościowych Code::Girls dotarło do ponad 50 tysięcy odbiorców. To jednak nie koniec działań naszych uczennic. Code::Girls pragnie także wspomagać dzieci i młodzież zarówno w domach, szkołach czy domach dziecka nie tylko mentalnie w zakresie IT, ale również finansowo. Pomysłodawczynie projektu już teraz planują kolejne działania, bo wierzą, że tylko aktywna postawa może zmieniać świat.

https://code-girls.org/

https://www.facebook.com/CodeGirls-102670467836350/

https://www.instagram.com/codegirls_/