Original

Tydzień BPO/SSC


Od kilku lat uczniowie naszej szkoły biorą udział w projekcie „Tydzień BPO/SSC". W ramach tego projektu uczniowie mają okazję przyjrzeć się pracy w firmach sektora SSC/BPO.

SSC/BPO to skrót od określeń: Shared Service Center (Centrum Usług Wspólnych) oraz Business Process Outsourcing, oznaczającego outsourcing różnych procesów biznesowych i umieszczenie ich w jednym miejscu. Zajęcia polegają na wizycie przedstawicieli firmy w naszej szkole i przedstawieniu specyfiki działania, następnie uczniowie udają się do firmy, gdzie mają okazję  zobaczyć miejsca pracy. Organizatorem tygodnia jest Biuro Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Poznania.
 
W  tym roku w zajęciach udział brali uczniowie dwóch klas: 3A IKA wraz z wych. p. Aliną Gościniak w firmie Egnyte oraz 3B MKA z wych. p. Magdaleną Zmudzińską w firmie CenturyLink. Koordynatorem w VIII LO był p. Wojciech Roszczyński.
 
Egnyte jest międzynarodową firmą z siedzibą w Mountain View w Kalifornii, która dostarcza oprogramowanie do synchronizacji i przechowywania danych także w chmurze) .
 
W pierwszym etapie projektu przedstawiciele Egnyte przeprowadzili warsztaty w naszej szkole, w trakcie których uczniowie z klas 3A IKA i 2C FKA dowiedzieli się m.in. czym jest sektor usług nowoczesnych oraz jakie kompetencje trzeba posiadać, by w nim pracować oraz na czym polega specyfika działalności firm z branży IT.
 
W drugim - uczniowie odwiedzili siedzibę polskiego oddziału Egnyte przy ul Baraniaka w Poznaniu, by przekonać się w praktyce, jak funkcjonują centra usług nowoczesnych, jak pracują programiści i na czym polega specyfika pracy w globalnej i wielokulturowej firmie.
 
Uczniowie byli bardzo zadowoleni z wizyty w firmie Egnyte ponieważ firma przygotowała naprawdę bardzo atrakcyjny program:

  • Bujanie w obłokach czyli wstęp do chmury obliczeniowej
  • Role i perspektywy w procesie wytwarzania oprogramowania (panel dyskusyjny)
  • Szybki start projektu w React
  • Odkrywanie nieznanego – Delikatne wprowadzenie do Event Storming-u.

CenturyLink, Inc. to firma technologiczna z siedzibą w Monroe w Luizjanie, która oferuje komunikację, usługi sieciowe, bezpieczeństwo, rozwiązania chmurowe, usługi głosowe i usługi zarządzania.
Firma CenturyLink ma siedzibę przy ul. Królowej Jadwigi w Poznaniu. Pobyt w firmie CenturyLink okazał się bardzo interesującym wydarzeniem. Utwierdził w przekonaniu, że języki obce w dzisiejszych czasach to podstawa. Można również było  również się dowiedzieć jak wygląda praca w biurowcu oraz z jakim stresem wiąże się praca w tak dużej firmie.